İç ve Dış Kaplama

İÇ VE DIŞ KAPLAMA

Fabrikamızda üretilen spiral kaynaklı çelik boruların; iç ve dış kumlama makinalarında yüzey temizliği yapılıp, müşterilerimizin taleplerine ve ilgili standartlara göre iç, dış kaplamaları yapılmaktadır.

YÜZEY HAZIRLAMA

Kaplama öncesi boru iç ve dış yüzeyleri; sac malzeme bulunan veya boru üretim süreçlerinden kaynaklanan pas, yağ, tufal vb. malzemelerden temizlenir ve kaplama için gerekli olan yüzey pürüzlülüğü sağlanır. Bu işlem iç ve dış kumlama makinalarında grit ve çelik bilya kullanılarak yüksek devirlerde dönen kumlama türbinleri ile yapılır. Belirli bir çapın altındaki boruların iç yüzey temizliği ise pnömatik kumlama yöntemi ile gerçekleştirilir. Sa 2½- Sa 3 seviyesinde kumlama kalitesi elde edilir ve ilgili standartlara göre gerekli testler yapılarak kontrol edilir.

İÇ  VE DIŞ EPOKSİ KAPLAMA

Çelik boru yüzeyini korozyona karşı korumak amacıyla boru iç ve dış yüzeylerinde epoksi boya sistemleri tercih edilen bir uygulamadır. İçme suyu, atık su, kazık boruları ve cebri borularda yaygın olarak kullanılan kaplama çeşitlerinden biridir. Uygulama havasız boya pompaları ile otomatik olarak yapılmaktadır. Müşteri taleplerine, kullanım amacına ve boya kalınlığına göre; primer astar boya, zinc-rich astar boya, solventsiz epoksi, epoksi coal-tar ve diğer epoksi son kat boyalar bir veya birkaç kat boya uygulaması yapılır.

DIŞ TOZ EPOKSİ KAPLAMA

Boru dış yüzeylerinde tek kat olarak uygulanan epoksi toz boya kaplaması, darbe direncinin istenmediği yerlerde korozyona karşı dayanıklılık sağlayan ekonomik bir kaplama uygulamasıdır.

POLİETİLEN KAPLAMA

Polietilen kaplamada, termoplastik bir polimer olan PE hammadde kullanılır. Alçak veya Yüksek yoğunluklu olarak iki tür hammadde kullanılan bu kaplama darbelere ve korozyona karşı yüksek direnç göstermektedir. Polietilen kaplama; epoksi toz boya, yapıştırıcı ve polietilen olmak üzere üç kat olarak uygulanmaktadır. Kaplama aşamaları :

  • 1.Boru Isıtma
  • 2.Epoksi Toz Boya
  • 3.Yapıştırıcı Film
  • 4.Polietilen Film
  • 5.Soğutma
  • 6.Holiday Test
  • 7.Boru Ucu Fırçalama

Başkent OSB Mah. Recep Tayyip Erdoğan Bulvarı
No: 13 Malıköy / ANKARA